środa, 20 grudnia 2017

Sześć stopni swobody III


Przed dziesięcioma miesiącami opisywałem, historyczną już książkę Pana Ryszarda Witkowskiego Sześć Stopni Swobody. Niedługo potem, niejako przy okazji dziewięćdziesiątych urodzin Pana Ryszarda ukazało się trzecie, uzupełnione i znacznie rozszerzone wydanie książki. To wydanie stanowi pełną autobiografię polskiego guru lotnictwa śmigłowcowego spod znaku SP. 
W SSS III znalazłem wszystko to, co było w wydaniu pierwszym, tylko napisane szerzej, swobodniej, bez „kagańca” cenzury”. Dotyczy to zarówno działalności konspiracyjnej Autora, jaki i trudnych czasów powojennych.
Dalsze dzieje Autora obfitują także w wiele ciekawych zdarzeń, jak chociażby „ekspresowa ewakuacja” śmigłowca Mi-2 SP-SBO z USA i Kanady, przy okazji której opisuje spotkanie z Frankiem Piaseckim i firmą Ranger Helicopters Ltd. Ciekawym epizodem było przeszkolenie jej pracowników na Mi-2 i jego zastosowanie do transportu strażaków. Realne szanse na eksport Mi-2 za ocean pogrzebał jednak stan wojenny. Przebieg całej akcji najlepiej oddaje tytuł jednego z podrozdziałów „Wariacki lot”.
Innym niezwykle ważnym wydarzeniem w lotniczym życiu Ryszarda Witkowskiego był lot z Warszawy do Świdnika z ministrem A. Kopeciem, który 9 lipca 1980 roku udał się do świdnickiej fabryki śmigłowców aby w zarzewiu ugasić robotniczy protest, na wiele dni przed strajkami na wybrzeżu. Nie mniej ciekawy przebieg miały loty z wiceministrem przemysłu maszynowego ZSSR.
Jako że nasz bohater był pierwszym przedstawicielem Polski w Komisji Wiropłatowej FAI, w której pracach brał udział od 1971 roku, znalazł się w gronie sędziów pierwszych i kolejnych Śmigłowcowych Mistrzostw Świata FAI. Tym razem Autor wzbogacił swoje wspomnienia z mistrzostw o spotkania z takimi sławami lotnictwa jak Hanna Reitsch i Iwan Kożedub. Najwięcej miejsca zajął opis przygotowań i przebiegu 4 Śmigłowcowych Mistrzostw Świata w Piotrkowie Trybunalskim. Bardzo ciekawych z organizacyjnego punktu widzenia, gdyż z jednej strony będących polem rywalizacji „cywilnych” pilotów z obu stron „żelaznej kurtyny”, z drugiej odbywających się w gorącym sierpniu 1981, niewiele przed Stanem Wojennym. Co ważne w ostatnich latach nastąpiło odrodzenie sportu śmigłowcowego w Polsce czego widomymi znakami były kolejne mistrzostwa rozegrane w roku 2014 w Przylepie i w kolejnym roku w Dubaju, gdzie polska drużyna zdobyła srebrny medal. Opis tych wydarzeń pozwolił na zakończenie książki pełnymi nadziei słowami „oby tak dalej”.
Podsumowując swoją przebogatą karierę lotnicza Ryszard Witkowski opisał wiele jej aspektów, nie związanych bezpośrednio z lataniem. Wraz z upływem lat to one zajęły dominujące miejsce w działalności Pana Ryszarda. Do najważniejszych zaliczyć można:
Działalność w Komisji Wiropłatowej FAI i w rodzimym Aeroklubie.
Liczne wykłady w uznanych międzynarodowych ośrodkach naukowych i na wielu konferencjach.
Kolejne organizacje, w których R. Witkowski działał i piastował wysokie funkcje to Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa, Rada Seniorów Lotnictwa, Klub Pilotów Doświadczalnych, Rada Muzeum Lotnictwa Polskiego i Krajowa Rada Lotnicza.
Nie mniej znacząca była działalność literacka, która zamknęła się 25 książkami i ponad setką artykułów.
Pan Ryszard przetłumaczył na polski kilka książek lotniczych w tym autobiografie Jana Zumbacha „Ostatnia walka” i Francisa Gabreskiego „Gabby pilot myśliwski”. W obu przypadkach swobodny, przyjazny dla czytelnika język wraz ze znajomością tematyki lotniczej przyniosły więcej niż zadowalające efekty.
Nie można też pominąć działalności biegłego w zakresie wypadków lotniczych oraz prac eksperckich.
Śmiało można powiedzieć, że wystarczyłoby na kilka ciekawych życiorysów.

Znaczącej poprawie uległa też forma graficzna wydawnictwa. Wysokiej jakości biało-czarne zdjęcia znajdziemy niemal na każdej stronie. Szkoda tylko, że część z nich nie jest większego formatu. Całości dopełnia czytelny druk na wysokiej jakości papierze.
Jeśli SSS trzeba było koniecznie przeczytać, to Sześć Stopni Swobody III jest lekturą obowiązkowa każdego sympatyka lotnictwa, zwłaszcza śmigłowcowego.

Powiązane wpisy:

Sześć stopni swobody - śmigłowce w PRL-u
Aeromax.pl H1 – historyczny fotoreportaż XXL
Wiropłaty nad polami – helikopterowa partyzantka Made In Poland
Kolorowe czajniki – Mi-2 w Aeromax.pl

















Ryszard Witkowski
Sześć stopni swobody III
Salt Aviation Sp z o.o.
Wydanie III - 2016
560 stron w miękkiej okładce, z licznymi zdjęciami.

lot-nisko.blog.pl
14 I 2017

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz