poniedziałek, 18 marca 2019

AEROMAX.pl nr 12. Pomiędzy ilością a jakością


Popadłe w zapomnienie rozważania Karola Marksa o przemianach ilości w jakość nieoczekiwanie stanęły, oczywiście w innym wymiarze, przed redakcjami licznych czasopism, w tym o tematyce lotniczej. Powstały dylemat stawiać na ilość czy jakość publikowanych materiałów świetnie ilustruje magazyn AEROMAX.pl. Oczywiście nie piszę tu o jakości w znaczeniu warsztatu autorów czy solidności redakcji. Myślę o bardziej ogólnej zależności jakości artykułu od jego objętości. Często zdarza się tak, że autorzy sztucznie rozdmuchują tekst dla tzw. wierszówki, o czym nie tym razem. Większym wyzwaniem są obszerne, złożone i zwykle bardzo interesujące tematy, których rzetelne opracowanie wymaga napisania dłuższego tekstu, często z bogatą dokumentacją foto. Jednakże takich obszernych artykułów mieści się w numerze kilka, przez co staje się on mniej różnorodny, atrakcyjny dla węższej grupy czytelników. Nawet wielu zainteresowanych tematem, zwłaszcza młodszych czytelników, może poczuć się znużonych długą lekturą. Z drugiej strony „naciapcianie” wielu krótkich artykulików może zniechęcić do kupna bardziej wyrobionych, wymagających czytelników. Którą strategię marketingową w tym obszarze wybrać, w czasach gdy wydawnictwa papierowe tracą na popularności – trudno powiedzieć. Błąd w tym obszarze może być jednak początkiem końca tytułu.
Ciekawie wygląda „walka” z powyższym problemem w AEEROMAX.pl, gdzie znajdziemy zawsze wiele ciekawych materiałów, jednych bardzo krótkich, innych dość obszernych. W najnowszym, dwunastym numerze znajdziemy pięć artykułów. Jak zwykle obejmują one wydarzenia z różnych okresów historii polskich skrzydeł, od zamierzchłych - dla lotnictwa oczywiście - po bardzo aktualne. Przykładem ostatnich jest materiał o próbach, prezentowanej wcześniej w magazynie, wyrzutni pocisków rakietowych WW-15 na śmigłowcu Mi-17, uzupełniony bardzo ciekawymi zdjęciami.

Uzbrojenie rakietowe śmigłowców jest też tematem obszernego artykułu o wprowadzeniu rakiet Strzała 2M na uzbrojenie śmigłowców Mi-2. Materiał bardzo ciekawy, o ważnym, raczej mało znanym epizodzie w historii polskiego lotnictwa i przemysłu zbrojeniowego, którego skrócić po prostu nie można było. Może rozbicie artykułu na części byłoby skutecznym rozwiązaniem, jak swego czasu cykl o M-15. Wtedy z większą niecierpliwością czekałem na kolejny numer. Dla fanów „heraldyki lotniczej” jest bogato ilustrowany (32 zdjęcia, w tym 25 kolorowych) artykuł o godłach 2 Pułku Lotnictwa Myśliwskiego. W nawiązaniu do zbliżającej się 75 rocznicy inwazji w Normandii i związanych z nią planach budowy pomnika lotników polskich w Plumetot pojawił się artykuł o działaniach 131 skrzydła z tego, pierwszego w kontynentalnej części Europy lotniska naszych lotników. Zwięzły, bogato ilustrowany tekst. Piątkę dopełnia kolejny artykulik o filmowej karierze samolotów. Tym razem Zliny 526 w filmie „Do krwi ostatniej”.

Z radością muszę podkreślić staranne opracowanie numeru. Po za dwoma drobnymi błędami redakcyjnymi, o których nie warto wspominać, nie znalazłem poważniejszych błędów lub niedoróbek.

Numer 12 wlał we mnie nadzieję, że znacznie słabszy poprzedni numer AEROMAX.pl był tylko wypadkiem przy pracy. 

Powiązane wpisy:




Brak komentarzy:

Prześlij komentarz