czwartek, 2 maja 2024

Lotnicze historie Miska Ludwika, szybownika

Sylwetka Ludwika Miśka, szybownika aeroklubów ostrowskiego i poznańskiego nie zalicza się do grona najbardziej znanych szybowników złotego okresu tego sportu w Polsce. Nie wynika to bynajmniej z braku zasług czy sukcesów sportowych - rekord świata i rekordy Polski, lecz raczej znaczącej liczby światowej sławy szybowników Polskich, wśród których jego postać i dokonania nieco się zagubiły. Ludwik Misiek zalicza się do grona lotników, którzy w pierwszych latach powojennych podjęli trud wyszkolenia się i czynnego uprawiania pięknego, ale i wymagającego wielu wyrzeczeń sportu jakim jest szybownictwo. Trudu i wyrzeczeń tym większych, że przypadających na ciężkie i biedne lata powojennej odbudowy zniszczonego kraju, w dodatku w atmosferze rosnących prześladowań i terroru władzy umacniającej socjalistyczny ustrój. Ucieczka „w obłoki” licznej rzeszy uzdolnionych i ambitnych młodych ludzi płci obojga skutkowała gwałtownym rozwojem szybownictwa, które wspierane coraz lepszymi, polskimi szybowcami zaczęła zdobywać laury na arenie międzynarodowej. Paradoksalnie w ten sposób przysługując się budowie pozytywnego wizerunku nie tylko Polski, ale także panującego w niej ustroju sprawiedliwości społecznej”. W tych trudnych warunkach, z niepomagającą w dostępie do lotnictwa przeszłością AK młody Ludwik Misiek zaczyna latać na szybowcach w Ostrowie Wielkopolskim, a później w Poznaniu, z którym wiąże swój lotniczy życiorys. Wydarzenia z szybowcowego etapu życia Ludwika Miśka stanowią rdzeń jego wspomnień zawartych w tomiku „Lotnicze Historie”. Dokładniej drugiej jego części, w której znajdziemy opisy wybranych, najciekawszych zdarzeń z okresu szkolenia szybowcowego oraz latania wyczynowego, w tym rekordowych przelotów. Wszystko to działo się w romantycznym okresie szybownictwa, gdy statki powietrzne dysponowały już właściwościami pozwalającymi na długie i/lub szybkie przeloty. Z drugiej strony zarówno szybowce, jak i wsparcie meteo oraz teoria lotu szybowca były na takim poziomie rozwoju, że to człowiek, jego umiejętności, talent, intuicja i samozaparcie decydowały o osiągnięciu lub nie zamierzonych celów sportowych. Człowiek i powietrzny żywioł w stałej walce, a jednocześnie współpracy.
Zupełnie inny charakter ma pierwsza część książki, poświęcona czasom II wojny światowej. Tu Autor opisuje swoje przeżycia z jej początku i ewakuacji rodziny z Pleszewa w kierunku Lwowa oraz tragiczny w skutkach nalot na stację kolejową Komarno-Buczały. Dalej mamy przeżycia związane z pobytem we Lwowie, aresztowaniem przez NKWD i wreszcie powrotem do okupowanej przez Niemców Wielkopolski. Tu z czasem młody Ludwik wciąga się w działalność konspiracyjną, w której opis swojego udziału, skąd inąd znaczącego, ogranicza do jednej akcji transportu map pozyskanych ze rzutu. Znacznie dokładniej Autor opisuje ogólną sytuację ruchu oporu w Wielkopolsce, gdzie ze względu na duże nasycenie ludnością niemiecką działalność była skrajnie trudna i niebezpieczna. Szczególną uwagę poświęcono tu przygotowaniu i organizacji zrzutów pomocy przez samoloty RAFu i PSP, ze wspomnianych wyżej względów wyjątkowo wymagającą i ryzykowną. Drugim dokładnie opisanym zagadnieniem były alianckie naloty na Poznań, a zwłaszcza fabrykę samolotów w pobliskich Krzesinach. Nie mniej ciekawy jest wątek bombardowania Pleszewa w pierwszym dniu wojny, wokół którego narosło wiele niejasności lub wręcz mitów, które na kartach książki L. Misiek rozwiewa.
Obie części „Lotniczych Historii” to dziś już odległa przeszłość, odnosząca się do minionych, coraz mniej znanych czasów. Spojrzenie na nią oczami Autora po raz kolejny pokazało tragizm wojny, zwłaszcza w opisie bombardowania stacji kolejowej. Pokazało też romantyzm szybownictwa wczesnych lat powojennych oraz barwne, choć trudne i niebezpieczne życie ówczesnych lotników, w którym pisały się wspaniałe życiorysy znakomitych ludzi. Dobrze się stało, że wielu z nich zapisało swoje wspomnienia i że ukazały się one drukiem, przez co pozwalają przenieść się w tamte czasy każdemu, kto zechce po nie sięgnąć.
Tekst książki pokazuje, że Ludwik Misiek był człowiekiem ciekawym, potrafiącym ciekawie opowiadać/opisywać minione wydarzenia. Jednakże ten efekt w dużej części zmarnowany został przez wydawcę, poprzez żenująco niski poziom opracowania redakcyjnego książki. Błędy merytoryczne, w tym dotyczące oznaczeń statków powietrznych występują w umiarkowanej ilości. Dyskusyjne jest nazywanie niemieckich bombowców z okresu Kampanii wrześniowej „bombowcami dalekiego zasięgu”, str. 13. Poznania nie bombardowały B-17 w wersji S, str. 135. "Ciężkie bombowce typu Consolidated „Boeing” – 24 D „Liberator”", str. 104. "Boeing 17s “Flying Fortress”", str. 146. Na str. 15 mamy DH60G, podczas gdy na sąsiednich już DH-60G. PZL-11, str. 13 i PZL P11c, str. 45. „Polskiego państwa Podziemnego (PPP)”, str. 148. Na rys 114 zamieszczono sylwetkę samolotu PWS-14, który nie występuje w tekście, str. 162. „PO 2”, str. 277. „CSS 13”, str. 324.
Największym problemem jest zupełna dowolność, aby nie powiedzieć bylejakość, w stosowaniu skrótów oraz bardzo dowolnym używaniu spacji po oznaczeniach, skrótach czy myślnikach. Gdyby chociaż wykazano się konsekwencją, a tu pełna swoboda. W sumie naliczyłem ponad dwieście nieprawidłowo zastosowanych lub pominiętych spacji. Czytanie tak byle jak zredagowanego tekstu męczy i odrywa od, swoją drogą ciekawego przekazu książki. Często, nawet na tej samej stronie pojawiają się różne zapisy np.: „A. O.” i pięć wierszy niżej „AO”, - Aeroklub Ostrowski, str. 201. „1947 r.” i wiersz niżej „1948r.”, str. 256.
Niska, a czasem wręcz tragiczna jest jakość publikowanych zdjęć, tabel i map. Także w podpisach zdjęć i tabel nie widać ani ładu, ani składu. Raz są to długie opisy, innym razem jedynie dwa, trzy wyrazy. Do tego niekonsekwentnie, by nie powiedzieć bałaganiarsko stosowane skróty. Szczytem są tu podpisy pod zdjęciami na str. 398 gdzie mamy: „Aeroklub Poznański”, Aeroklub Pozn.” i „”A.P.”.
Wypuszczeniem tak niedopracowanej redakcyjnie, to bardzo delikatne określenie, książki przez wydawnictwo Edica S.A. zrobiło wielką krzywdę Autorowi, rzucając niepotrzebny cień na jego wspaniały życiorys i dokonania jako Polaka, pilota i społecznika.  
 
Lotnicze Historie
Ludwik Misiek

Edica S.A.
2005
400 stron w miękkiej oprawie
liczne zdjęcia biało-czarne, tabele, wykresy, mapy

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz