czwartek, 15 czerwca 2023

Lotnictwo 5/2023. Białe nosy - wspomnienia z młodości

Bohaterem majowego numeru magazynu Lotnictwo jest samolot Suchoj Su-24, jeden z kilku typów statków latających biorących udział, po obu stronach, w konflikcie rosyjsko-ukraińskim. Samolot o dużym potencjale bojowym, w chwili wejścia na uzbrojenie, dziś już nie za bardzo spełnia wymagania współczesnego, nasyconego licznymi środkami opl pola walki. W szczególności praktycznie nie modernizowane wyposażenie awioniczne oraz uzbrojenie obniżają wartość bojową, drastycznie ograniczając zakres użycia tych ciekawych maszyn.

Dla mnie jednak samolot ten na zawsze pozostanie wspomnieniem młodzieńczych lat, kiedy to szare sylwetki nowych, jeszcze szerzej nieznanych maszyn z białymi nosami i czerwonymi gwiazdami regularnie przelatywały w pobliżu mojego domu rodzinnego. Bez wątpienia mają one znaczny, choć daleki od decydującego, udział w zawładnięciu młodego umysłu przez tematy związane z lotnictwem. Tak szczęśliwie się złożyło, że od ponad trzech dekad samolotów tych w Polsce już nie ma, a zamiłowanie do lotnictwa pozostało.

 

TOP 3 magazynu:

Suchoj Su-24. Pierwsza część monografii radzieckiego odpowiednika amerykańskiego samolotu General Dynamics F-111, który przez wiele lat spędzał sen z powiek dowódców lotnictwa i obrony przeciwlotniczej NATO. W artykule opisano historię rozwoju konstrukcji od pierwszych projektów z trójkątnym skrzydłem i pionowo posadowionymi silnikami nośnymi, poprzez właściwy płatowiec oraz wersje rozwojowe, aż po rosyjskie plany modernizacji. Czekam na kontynuację, zwłaszcza przebieg służby pod polskim niebem.

2. Kaan, Hurjet, Atak-2, Gokbey i Anka-3. Wiosenna ofensywa tureckiego przemysłu lotniczego. Tytuł artykułu Marcina Strembskiego bardzo dobrze oddaje to, co zadziało się w przemyśle lotniczym Turcji, a przede wszystkim w mediach,  w ostatnich miesiącach. A zdarzyło się wiele, gdyż zbiegło się w czasie osiągnięcie kolejnych kamieni milowych w najważniejszych programach lotniczych, co stworzyło wrażenie nagłego wysypu nowoczesnych konstrukcji lotniczych w Turcji, którego temu aspirującemu do roli lokalnego mocarstwa państwu pozazdrościć mogą największe potęgi lotnicze. Oczywistym jest, że programy te trwają już wiele lat, a są one efektem wielu dekad przemyślanej, nastawionej na rozwój własnych kompetencji polityki rozwoju przemysłu zbrojeniowego. W trudnym czasie przesilenia międzynarodowego, trudnych relacji z sąsiadami i sojusznikami oraz trwającej u granic Turcji wojny pokazali, że stać ich na niezależność i rozwój systemów uzbrojenia z najwyższej półki. Oczywiście nim nowy myśliwiec piątej generacji lub śmigłowiec uderzeniowy wejdą do służby upłynie jeszcze wiele lat. Nie ma też gwarancji, że wszystkie programy zakończą się sukcesem, w odróżnieniu od niemałych opóźnień, które w obecnej sytuacji gospodarczej Turcji są nieuniknione. Na dzień dzisiejszy najważniejszy jest jednak wydźwięk wizerunkowy wiosennych premier, które w kontekście wyrzucenia Turcji z programu F-35 nabierają szczególnego znaczenia.

Siły Powietrzne Kolumbii. Trochę lotniczej egzotyki przynosi kolejny artykuł L.A. Wieliczko z serii prezentacji sił powietrznych świata. Uwikłane w konflikty wewnętrzne z ruchami partyzanckimi oraz potężnymi kartelami narkotykowymi państwo posiada dość liczne, choć stale niedoinwestowane lotnictwo, które dzięki wsparciu USA z dużym powodzeniem wypełnia postawione mu zadania. Z ciekawszych elementów wyposażenia należy wspomnieć samolot transportowo-tankujący Boeing KC-767 MMTT. Podobną przebudowę maszyn pasażerskich proponowano niegdyś Polsce. Z poloników są jeszcze jedyne w Siłach Powietrznych Kolumbii dwa szybowce SZD-54-2 Perkoz. Dawno temu chcieliśmy zainteresować ten kraj naszym Orlikiem, jednak przewrotny los pogrzebał te plany, także w dosłownym tego słowa znaczeniu.


Drugie ćwierć tysiąca numerów redakcja rozpoczyna od drobnej potyczki, gdyż się nieco zagapiła zostawiając opis zdjęcia na okładce z poprzedniego numeru. Nie zmienia to jednak faktu, że z optymizmem patrzę w przyszłość.


Powiązane wpisy: 


Lotnictwo 4/2023. MiGi, efy i co jeszcze?

Lotnictwo 3/2023 – dominacja samolotów Made in CCCP

Lotnictwo 2/2023 – smukłoskrzydły terrorysta

Lotnictwo 1/2023 – partner czy może sojusznik?
Lotnictwo 12/2022 – ukraińska pętla beznadziei
Lotnictwo 11/2022 – Su-25 w trzech odsłonach
Lotnictwo 10/2022 – Czy w Radomiu będzie święto MiGa?
Lotnictwo 9/2022 – pilna potrzeba czy zakupomania?
Lotnictwo 7-8/2022 – wiatr ze wschodu, Dalekiego Wschodu
Lotnictwo 6/2022 – lato latających olbrzymów
Lotnictwo 5/2022 – modernizacja u Bratanków
Lotnictwo 4/2022 – wojna dzień po dniu
Lotnictwo 3/2022 – pocztówki z wojny
lot-nisko: Lotnictwo 2/2022 – mosty, mosty, mosty
Lotnictwo AI 1/2022 – przyszłość nadejdzie szybciej niż nam się wydaje
Lotnictwo AI 12/2021 – rocznicowe dylematy
Lotnictwo 11/2021 – pierwszy wielki sukces Antonowa
Lotnictwo10/2021 – wiosenna wojenka 1939
Lotnictwo9/2021 – dzień dzisiejszy lotnictwa wojskowego RP
Lotnictwo6/2021 – Łukaszenka nie był pierwszy?
Lotnictwo5/2021 – szpiedzy 50+
Lotnictwo4/2021 – kwietniowa mozaika
Lotnictwo 3/2021 – magazyn gdybających dziennikarzy
Lotnictwo 2/2021 - dwie rosyjskie ikony (lotnictwa)
Lotnictwo 1/2021 - przyzwoity start
Lotnictwo 12/2020 - nowe stare samoloty
Lotnictwo 11/2020- nowe stare
Lotnictwo 10/2020 - numer delta
Lotnictwo 9/2020
Lotnictwo 8/2020 - znowu czarna owca w numerze
Lotnictwo 7/2020
Lotnictwo 6/2020 – pod znakiem latających olbrzymów

 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz